Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca

Care sunt drepturile unui angajat care a suferit un accident de munca la 2 luni de la angajare?
Legea nr.346/ 2002 republicata in 2009 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale mentioneaza:
-art.18 Asiguraţii sistemului de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale au dreptul la următoarele prestaţii şi servicii:
a) reabilitare medicală şi recuperarea capacităţii de muncă;
b) reabilitare şi reconversie profesională;
c) indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă;
d) indemnizaţie pentru trecerea temporară în alt loc de muncă şi indemnizaţie pentru
reducerea timpului de muncă;
e) compensaţii pentru atingerea integrităţii;
f) despăgubiri în caz de deces;
g) rambursări de cheltuieli.
Prestatiile si serviciile se platesc prin grija angajatorului, din Fondul unic national constitutit din contributiile lunare, obligatorii, ale tuturor firmelor, in conditiile legii, ca procent din fondul total de salarii. Fondul este gestionat de catre casa judeteana de pensii care deconteaza prestatiile si serviciile.
Pentru a beneficia de aceste prestatii si servicii, evenimentul produs trebuia comunicat de catre angajator la ITM si cercetat de o comisie numita de angajator. Daca dosarul de cercetare este avizat de ITM ca AM, atunci firma inregistreaza AM si completeaza FIAM.
Accidentatul trebuie sa primeasca de al angajator un expl. din PV de cercetare AM avizat de catre ITM si un expl. din FIAM.