Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificare indice corectie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificare indice corectie

Buna ziua. Ma numesc Dragut Baluta. Nascuta 09.06.1957 M-am pensionat anticipat 01.07.2016. Decizia 309990 din 01.07.2016. Indicele de corectie aplicat la acea data 1.09 anul 2016. Am fost trecuta la limita varsta in 09.03.2018.. Mentionez ca la aceasta data indicele corectie este 1.15. Doar ca mie mi-a fost lasat tot indicele de 1.09 ca atunci cand am iesit anticipat. Daca anul acesta 2018 cand eu am dreptul la pensie la limita de varsta indicele de corectie este mai mare adica 1.15. Eu de ce nu am dreptul la marirea indicelui de corectie odata cu iesirea la pensie pentru limita de varsta? Mentionez ca m-am adresat, astazi 16.04.2018, telefonic la Casa de Pensii Timisoara. Mi s-a raspuns ca ramane indicele de 1.09 si nu se modifica la 1.15. Eu am primit decizia pt Pensionare limita varsta in 13.04.2018. Va rog sa ma informati care este adevarul. D-na de la Casa de Pensii nu a fost amabila. Mi-a raspuns ramane asa. Doresc un raspuns din partea d-voastra. Am vazut aici ca la alte persoane indicele s-a modificat daca la iesirea la pensie pentru limita de varsta acel indice este mai mare(adica s-a trecut de la un indice mai mic la unul mai mare)Va multumesc! Cu stima Baluta DRAGUT
Legea 263/2010:

Art.170

(3) Indicele de corecție se aplică o singură dată, la înscrierea inițială la pensie.

Se aplica o singura data:
La deschiderea(inscrierea initiala) drepturilor.