Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice corectie calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice corectie calcul pensie

Sunt pensionara din data de 18.11.2016. In decizia de pensionare apare un indice de corectie de 1.09. Din 21.11.2016 sunt in continuare salariata si am cerut anual recalcularea pensiei conform contribuitiei. Si pe deciziile primite in urma acestor recalculari apare acelasi indice de corectie de 1.09. Am inteles insa, ca acest coeficient a fost modificat prin lege de mai multe ori acum fiind ceva mai mare.
Pensia trebuia recalculata functie de acest indice de corectie?
Am o prietena care a castigat in instanta reclacularea pensiei functie de cresterea acestui indice de corectie si plata diferentelor din anul 2017 - ea fiind pensionata din 2013.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Pitesti, utilizator
Pensia nu se recalculeaza in fuctie de evolutia valorii indicelui de corectie.
Punctajul mediu anual aferent indicelui de corectie ramane cel de la deschiderea primelor drepturi.
La recalcularea pentru stagiul adaugat(ceea ce ati mai lucrat dupa pensionare)nu se mai acorda nici un fel de indice de corectie.