Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Întoarcere din Italia minor neînsoțit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Întoarcere din Italia minor neînsoțit

Dacă sunt minora și sunt in Italia ,as putea sa ma intorc in țara șingura?n ar fii nici o problema la aeroport ?
Manuela Rășină, administrator
Trebuie sa ai din partea parintilor declaratii notariale prin care se mentineaza ca te lasa sa calatoresti fara ei.
Ce varsta ai? Companiile aeriene (daca asta intentionezi) au anumite reguli privind varsta de la care minorul poate calatori fara insotitor. Cu ce act de identitate intentionezi sa calatoresti? Posibil ca ofiterii de la controlul de frontiera sa obiecteze
Am 17 ani,și am și pașaportul și buletinul
Pai am venit cu tata Cu procura dar la întoarcere mi ar trebuii din nou procura de a putea călătorii singura ?
Liniile aeriene permit calatoria neinsotita la 17 ani. Controlul de frontiera nu ar trebui sa fie o problema nici la iesirea din Italia nici la intrarea in Romania. De procura (si insotitor adult) ai nevoie LA IESIREA din Romania pana cand implinesti 18. Deci gandeste cand si cu cine vei calatori atunci