Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plecare in strainatate a unui minor...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plecare in strainatate a unui minor...

buna seara...

Prietena mea are 17 ani, si ar fi trebui sa vina in Italia de sarbatori, cu avionul, iar la agentie de voiaj i s-a spus ca anumite companii de avioane considera minorii de la 16 ani in sus ca si majori shi nu ar fi probleme....odata cumparat biletul si ajunsa in aeroport, politia de frontiera nu a acceptat acest lucru chiar daca absolut toate documentele erau in regula(procuri,pasport,etc.)sustinand ca ar mai fi trebuit un act al companiei precum ca isi asuma responsabilitatea asupra ei pana cand s-ar fi urcat in avion:(..sper ca cineva sa imi poata da o idee sau o solutzie pentru a rezolva aceasta problema...

Multumesc mult!!
al companiei aeriene? mare aberatie!
Cetățeanul român, minor, nu poate călători în afara granițelor țării fără însoțitor. Însoțitor poate fi și personalul calificat de bord al companiei aeriene cu care călătorește dar trebuie menționat acest lucru în declarațiile de consimțământ ale părinților și de asemenea trebuie plătită o taxă pentru acest serviciu prestat de compania aeriană. Trebuia să le explicați condițiile de călătorie ale minorei celor de la aeroport sau agenției de unde ați cumpărat biletele.

Conform legii aplicabile cetățenilor români, minorul este persoana care nu are împliniți18 ani. De unde era agenția de la care ați cumpărat biletele, din România? :O
athe a scris:

al companiei aeriene? mare aberatie!

:offtopic:

Imi pare rau si cer scuze dlor moderatori:

Acesta este un sfat juridic dat user-ului de un avocat ?
Persoana solicita sfaturi,nu aprecieri personale.

Radu Gabrian, Mediator
minorul avea nevoie de o declaratie consimtamant din partea parintilor, in care se preciza perioada, tara si insotitorul, iar la insotitor se preciza compania aeriana cu care urma sa zboare minorul!
probabil a fost o neintelegere, deoarece companiile aeriene cunosc faptul ca pana la implinirea varstei de 18 ani minorii nu pot calatori neinsotiti de parinti, decat cu acordul acestora!