Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calatorie cu avionul la 17 ani neinsotit.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calatorie cu avionul la 17 ani neinsotit.

Va salut, am 17 ani si vreau sa plec in Germania cu avionul. Credeti ca exista vreo posibilitate de a calatorii fara un insotitor sau imputernicire pe un major? Multumesc!
Da, puteti calatori insotit de personalul de bord al companiei aeriene.
Aveti nevoie de declaratia (nu imputernirire) ambilor parinti ca sunt de acord sa iesiti din tara.
In cuprinsul declaratiei se vor mentiona: destinatia, perioada calatoriei, adresa unde veti locui si compania aeriana.
Tocmai ce am sunat la aeroport-ul din Timisoara de unde ar fi urmat sa plec (in cazul in care as fi putut) si se pare ca numai Lufthansa ofera acest serviciu (de a calatorii neinsotit) pe cand la celelalte companii (low cost) nu se poate acest lucru.