Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Relație cu fată de 17 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Relație cu fată de 17 ani

Sunt într-o relație cu o fată de 17 ani, eu am 21. Sunt împreună cu ea de 8 luni. Părinții fetei tolerează relația noastră dar din păcate ea provine dintr-o familie destrămată. În momentul de față locuiesc la ea acasă. Aș dori să ne mutăm împreună. Întrebarea mea este ce pot face părinții ei din punct de vedere legal să ne împiedice de la face asta?
Buna seara,
Daca fata este deacord atunci parintii nu va pot impiedica.
Va sfatuiesc sa lasati fata sa-si continuie studiile daca este la scoala.

Multumesc de răspunsul prompt. Fata este de acord și o las să își continue studiile dar mi-e teamă că părinții ei o să apeleze la poliție.
gi-jane2, moderator
Până la 18 ani, fata este o minoră aflată în grija părinților sau altor persoane majore (tutore) din familia sa. Dacă aceștia nu sunt de acord cu mutatul fetei și al dvs. într-o locuința comună, atunci suntem în situația părăsirii domiciliului legal de către o persoană minoră...adică deranj destul de mare pentru mai puțin de 1 an cât ar trebui să așteptați fără a tulbura apele.
Nu mai zic, după doar 8 luni să vrei să te muți împreună cu cineva, este o decizie tare curajoasă!
Bună seara, fata nu poate să dea o declarație la poliție că dorește să stea cu mine de bună voie? Există foarte mult scandal și probleme în familie și a început asta să îi afecteze situația școlară. Din cauza asta doresc să ne mutăm împreună cât mai repede.

CA Dascălu a scris:

Până la 18 ani, fata este o minoră aflată în grija părinților sau altor persoane majore (tutore) din familia sa. Dacă aceștia nu sunt de acord cu mutatul fetei și al dvs. într-o locuința comună, atunci suntem în situația părăsirii domiciliului legal de către o persoană minoră...adică deranj destul de mare pentru mai puțin de 1 an cât ar trebui să așteptați fără a tulbura apele.
Nu mai zic, după doar 8 luni să vrei să te muți împreună cu cineva, este o decizie tare curajoasă!

Situația trebuie privită în ansamblu. DACĂ părăsește domiciliul legal fără acordul tutorilor, aceștia pot sesiza poliția, DAR asta nu înseamnă că poliția, protecția copilului sau vreo instanță ar putea-o obliga să se întoarcă și să locuiască în continuare cu tutorii, cu atât mai mult cu cât atmosfera din familie este una nepotrivită. Deci, pot exista plângeri poliție, anchete sociale, consiliere psihologică,,,evenimente care au marele potențial de a-i distrage atenția de la școală și mai mult. De asemenea, istoricul dvs. (și/sau al familiei dvs.) plus o grămadă de alte elemente cântăresc în eventualitatea unui conflict tutori-minoră(+dvs.). Ideal ar fi înțelegerea cu tutorii pentru ca minora să locuiască cu dvs.
Atenție, asta nu înseamnă că tutorii vor fi eliberați de orice responsabilitate din momentul alegerei altui domiciliu de către minoră!

Vă asumați o mare răspundere și ar fi bine, odată făcut pasul, să fiți în stare să vă respectați planul de a crea acel ”acasă”: locuință, hrană, îmbrăcăminte, materiale școală, produse igienă, etc.. (inclusiv să vă gândiți la persoane care să vă sprijine în caz de dificultăți financiare, de exemplu).
ContSters467148, utilizator