Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Publicitate luneta masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Publicitate luneta masina

Buna ziua,

Doresc sa aplic un mesaj promotional pe luneta unei masini, dar nu reusesc sa gasesc care sunt restrictiile in acest sens. Concret, exista o dimeniune maxima pe care pot sa o aplic, sau o restrictie ce priveste materialul folosit?

Tot ce am gasit este: "Se interzice conducatorului de autovehicul sau tramvai: 10. Sa aiba aplicate, pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale afise, reclame publicitare, inscrisuri sau accesorii care restrang sau estompeaza vizibilitatea conducatorului sau a pasagerilor, atat din interior cat si din exterior.", dar este vag si nu ma ajuta.

Va multumesc pentru ajutor :)
Nu inteleg ! Cat e o masina de mare, chiar pe luneta vrei sa pui un afis ? Dupa cum vezi legea e imperativa si pe buna dreptate. Nu e nimic vag in ea.
Masina categoria B (vor fi mai multe modele). Pe luneta vreau sa fie pt a fi vizibil de catre cel din spate. Pot sa adaptez grafica si marimea in functie de cerintele legale doar ca nu le cunosc si dupa cum ai observat nici nu stiu sa o interpretez, avand o alta formare. In trafic am vazut diverse variante, de la unele care acopera tot geamul la altele gen A4, sau chiar mai mici. Multumesc de ajutor!
Buna seara și pe mine ma interesează subiectul am scris în spate pe luneta porumbei Evenimente și fum greu dedesubt nr de tel dar se vede destul de bine în spate printre scris