Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot incheia 2 contracte munca pe acelasi post ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot incheia 2 contracte munca pe acelasi post ?

Buna ziua
Aveam probleme la locul de munca si am vorbit cu angajatorul sa-mi accepte demisia la zi,el a refuzat pe urma i-am spus ca nu mai vin 3 zile,obligandu-l sa-mi desfaca contractul de munca.A trecut o saptamana si nu am fost anuntat in legatura cu nimic.Problema e ca doresc sa ma angajez la o firma concurenta pe acelasi post.Trebuie sa astept decizia de incetare a contractului de munca sau ma pot angaja fara probleme ? Vreau sa mentionez ocupatia este de operator CNC
Va puteti angaja fara probleme. o persoana poate avea mai multe contracte individuale de munca.
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, puteti incheia c.i.m. cu un alt angajator chiar daca vechiul c.i.m. nu a incetat.