avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se plateste CASS in 2018 pentru venituri doar din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se plateste CASS in 2018 pentru venituri doar din chirie si arenda?

Obtin venituri doar din chirie si arenda. Suma cumulata este de 1700 lei/luna. Cum se calculeaza CASS?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:26, 17 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru impozitarea veniturilor din arenda nu s-a schimbat nimic fata de cum era anul trecut, ramanand in obligatia arendasului de declarare si plata.
Dumneavoastra veti depune declaratia unica 212 doar pentru venitul din inchiriere.
Venitul din arenda este de 1200 lei/luna. Se mai retine CASS la sursa? Venitul din chirie este de 500 lei/luna. Contractul a fost incheiat de la 1 ianuarie 2018 si am depus la ANAF odata cu el si declaratia 220, optand pentru cote forfetare de cheltuieli. Acum trebuie sa depun declaratia 212?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pana acum asa se stie ca trebuie depus in cazul dumneavoastra si declaratia unica 212 la venitul din inchiriere, dar mai asteptati caci inca nu le merge programul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema cu venitul din arenda : arendasul meu anul trecut a ... skoda2022 skoda2022 Problema cu venitul din arenda : Arendasul meu anul trecut a facut urmatoarele calcule. Se pricepe careva sa imi spuna ce inseamna ? 57616 3457 ... (vezi toată discuția)
Cass venituri din mai multe surse ildiko.maria ildiko.maria Bună ziua! În afară de salarii am venituri din arendă- peste 22800, venituri din dividende -peste 22800 în anul 2018. În iulie am depus declarația ... (vezi toată discuția)
Cass la arenda in 2018 Razomir Razomir Buna ziua, daca pentru 2017 am incasat venituri din arenda peste 22.800 lei pentru care s-a retinut la sursa CASS de 5.5% din venitul net (calculat prin ... (vezi toată discuția)