Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se plateste CASS in 2018 pentru venituri doar din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se plateste CASS in 2018 pentru venituri doar din chirie si arenda?

Obtin venituri doar din chirie si arenda. Suma cumulata este de 1700 lei/luna. Cum se calculeaza CASS?
Pentru impozitarea veniturilor din arenda nu s-a schimbat nimic fata de cum era anul trecut, ramanand in obligatia arendasului de declarare si plata.
Dumneavoastra veti depune declaratia unica 212 doar pentru venitul din inchiriere.
Venitul din arenda este de 1200 lei/luna. Se mai retine CASS la sursa? Venitul din chirie este de 500 lei/luna. Contractul a fost incheiat de la 1 ianuarie 2018 si am depus la ANAF odata cu el si declaratia 220, optand pentru cote forfetare de cheltuieli. Acum trebuie sa depun declaratia 212?
Pana acum asa se stie ca trebuie depus in cazul dumneavoastra si declaratia unica 212 la venitul din inchiriere, dar mai asteptati caci inca nu le merge programul.