Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... procura pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

procura pensie

Mama vrea sa plece din tara si vrea sa-mi faca procura la pensie sa i-o ridic eu.Problema este ca ANAF-ul i-a blocat un sfert din pensie si va intreb daca facand procura o sa am eu probleme cu ANAF-ul, si daca exista riscul sa-mi blocheze si alte venituri.Va multumesc.
Daca primiti procura aceasta se da in fata unui notar care trebuie instiintat despre poprirea respectiva a ANAF-ului pe pensia mamei.
Prin procura se va mentiona si partea blocata de ANAF si cum se incaseaza aceasta.
Procura se da pe o perioada limitata de timp, undeva la maxim 5 ani.
Inca nu am inteles daca eu patesc ceva devenind imputernicit pe pensia mamei.Ca am si eu venituri pe care nu doresc sa mi le blocheze ANAF-ul.
@ cristi0009

Nu aveti nicio problema cu ANAF-ul ... dvs veti ridica pensia mamei,in baza procurii ,din care se va retine poprirea.

ANAF-ul are legatura cu veniturile mamei si nu cu alte dvs.

Valabilitatea unei procuri notariale este stabilită în primul rând de părți.

Dacă părţile nu au prevăzut un termen, procura încetează în 3 ani de la încheiere conform art. 2015 din Codul Civil.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Deci merg cu mama, fac procura si nu e nici o problema cu ANAF-ul? sper ca asa e.Dar ce acte ne trebuie si cat dureaza procesul?
Pentru procura va trebuie doar cartea de identitate a mamei si a dvs.