avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... procura pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

procura pensie

Mama vrea sa plece din tara si vrea sa-mi faca procura la pensie sa i-o ridic eu.Problema este ca ANAF-ul i-a blocat un sfert din pensie si va intreb daca facand procura o sa am eu probleme cu ANAF-ul, si daca exista riscul sa-mi blocheze si alte venituri.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:06, 24 Mai 2018
Daca primiti procura aceasta se da in fata unui notar care trebuie instiintat despre poprirea respectiva a ANAF-ului pe pensia mamei.
Prin procura se va mentiona si partea blocata de ANAF si cum se incaseaza aceasta.
Procura se da pe o perioada limitata de timp, undeva la maxim 5 ani.
Inca nu am inteles daca eu patesc ceva devenind imputernicit pe pensia mamei.Ca am si eu venituri pe care nu doresc sa mi le blocheze ANAF-ul.
@ cristi0009


Nu aveti nicio problema cu ANAF-ul ... dvs veti ridica pensia mamei,in baza procurii ,din care se va retine poprirea.

ANAF-ul are legatura cu veniturile mamei si nu cu alte dvs.

Valabilitatea unei procuri notariale este stabilită în primul rând de părți.

Dacă părţile nu au prevăzut un termen, procura încetează în 3 ani de la încheiere conform art. 2015 din Codul Civil.
Ultima modificare: Marți, 17 Aprilie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Deci merg cu mama, fac procura si nu e nici o problema cu ANAF-ul? sper ca asa e.Dar ce acte ne trebuie si cat dureaza procesul?
Pentru procura va trebuie doar cartea de identitate a mamei si a dvs.

Alte discuții în legătură

Bună ziua!va rog sa îmi dați un sfat. mama mea este paralizata ... corina37mcm corina37mcm Bună ziua!Va rog sa îmi dați un sfat. Mama mea este paralizata de 20 ani.Primeste pensia intr-un cont bancar unde avea împuternicire tatăl meu.In urma cu ... (vezi toată discuția)
Pensia mamei Bogdan_77 Bogdan_77 Buna ziua, as vrea sa va prezint urmatoarea situatie si totodata as aprecia un sfat care sa ma scoata din incurcatura. Mama mea este in imposibilitatea de a se ... (vezi toată discuția)
Salut, mama mea nu este deplasabila si trebuie sa ii fac actualizare ... BvBerceni BvBerceni Salut, mama mea nu este deplasabila si trebuie sa ii fac actualizare de date la BCR. Este constienta, vorbeste, vede, doar ca nu se poate deplasa. A incercat ... (vezi toată discuția)