avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Salut, mama mea nu este deplasabila si trebuie sa ii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Salut, mama mea nu este deplasabila si trebuie sa ii fac actualizare ...

Salut, mama mea nu este deplasabila si trebuie sa ii fac actualizare de date la BCR. Este constienta, vorbeste, vede, doar ca nu se poate deplasa. A incercat sa isi faca actualizarea de date la telefon dar ne-a spus ca nu se ia in considerare si ca trebuie sa facem procura la notar. Cum se procedeaza? trebuie sa aduc notarul acasa ?as vrea sa ii fac card si cont internet banking . Mentionez ca eu sunt imputernicit pe contul ei de 10 ani dar asta nu are niciun sens.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aduceți notarul acasa achitând acestuia și costurile pentru deplasare.
Am sunat la foarte multe birouri notariale(Alexandria) nimeni nu vrea sa se deplasaze, chiar daca le platesc substantial. Ce fac, cum procedez? Mi se parea normal ca banca sa aibe contract cu birou notarial, sa mi-l recomande si eu sa il platesc.
2 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vi se pare dvs. În realitate, ar fi concurenta neloiala.
Clienții trebuie sa își aleagă în mod liber notarul, nu pe recomandări impuse.
Deplasările sunt evitate, atât din considerente pandemice, cât și logistice (notarul trebuie sa închidă biroul, sa se deplaseze cu secretarul, cu sigiliul, cu chitantierul, sa facă mențiunea autentificării în afara sediului, trebuie scrisa o cerere, si e una sa o scrii pe birou si alta stand in pat, registrul este la sediu etc etc etc) ori fizice (foarte mulți notari odată ajunși la domiciliul persoanei au constatat fie ca persoana este extrem de sprintena și nicidecum nedeplasabila, fie este cu un picior în groapa și total lipsita de discernământ).
De asemenea, este o ipostaza cauzatoare de suspiciuni cum ca ar exista vreo "prietenie" cu dvs.
Puneti-o pe mama dvs intr-un căruț și rezolvați cu procura la sediul unui birou notarial.


raluk0207 a scris:

Vi se pare dvs. În realitate, ar fi concurenta neloiala.
Clienții trebuie sa își aleagă în mod liber notarul, nu pe recomandări impuse.
Deplasările sunt evitate, atât din considerente pandemice, cât și logistice (notarul trebuie sa închidă biroul, sa se deplaseze cu secretarul, cu sigiliul, cu chitantierul, sa facă mențiunea autentificării în afara sediului, trebuie scrisa o cerere, si e una sa o scrii pe birou si alta stand in pat, registrul este la sediu etc etc etc) ori fizice (foarte mulți notari odată ajunși la domiciliul persoanei au constatat fie ca persoana este extrem de sprintena și nicidecum nedeplasabila, fie este cu un picior în groapa și total lipsita de discernământ).
De asemenea, este o ipostaza cauzatoare de suspiciuni cum ca ar exista vreo "prietenie" cu dvs.
Puneti-o pe mama dvs intr-un căruț și rezolvați cu procura la sediul unui birou notarial.

Ma intereseaza actualizarea de date, are acelasi buletin,aceeasi adresa, efectiv nu este nimic wow de facut. Imputernicit sunt de 10 ani pe contul ei, de scos de la ea am scos mega rar, in ultimii 5 ani nu am scos deloc, nici nu ma intreseaza sa-i scot. Am spus ca platesc substantial, daca deplasarea asta costa 500 ron platesc 900. Efectiv devine deja deranjant si enervant. Mentionez din nou ca nu este deplasabila. Si daca o duc cu masina nu mai are niciun rost sa o duc la notar, ma duc la banca.
Pare mai degraba ca incercati sa convingeti notarul, decat banca.
De ce banca e de inteles in aceasta solicitare, care poate fi facuta si telefonic, iar notarul, nu?
Ultima modificare: Miercuri, 2 Martie 2022
raluk0207, utilizator

Alte discuții în legătură

Persoana handicap grav - asistență notariala anca@qui anca@qui Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru urmatoarea situatie: matusa mea (sora geamana tata) , varsta 75 ani, incadrata cu grad de handicap grav, ... (vezi toată discuția)
Procura Nestiutorul1 Nestiutorul1 Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie si rog un moderator sa-mi mute subiectul la locul potrivit. Mama este plecata in Spania si ca sa-i pot plati in ... (vezi toată discuția)
Procurara notariala marea britanie pentru banca romania alextranced alextranced Buna seara, Mama mea doreste sa-mi faca o procura pentru contul ei bancar deschis la o banca din Romania pentru toate tipurile de operatiuni, Ea este de mai ... (vezi toată discuția)