Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Masina furata in Germania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Masina furata in Germania

Bună . Am o întrebare ... dar mai întâi să vă explic.

Am dus o mașină într-un service la reparat ... a stat aproape un an în service și mecanicul ma tot mințit ca nu are timp sau ca nu a venit piesa ... Am fost plecata în România iar când am venit înapoi am avut surpriza de a vedea ca Servisul sa închis . Am încercat sa dam de mecanic aproape un an și nici o șansă . Astăzi am fost iarăși și am aflat de la cei ce sunt acuma in chirie la acel spatiu ca mașina a fost vândută ... actele si cheile sunt la mine . Ce as putea face ?
Bună ziua! Faceți ce ar fi trebuit făcut de mult timp: plângere la poliție! Puneți istoricul întâmplării cu mașina pe hârtie (cât mai detaliat, dar în acelasi timp succint și organizat), copii la documentele mașinii, apoi mergeți la poliția germană să vă înregistrați plângerea. Din cele scrise, nu ar fi chiar furt, dar organele germane o vor încadra mai bine (e totuși un cod penal străin).