Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren

Bună ziua ! Poate vinde soția un teren intravilan fără acordul soțului ? ( soțul find plecat )
Poate instraina terenul, daca are calitatea de proprietar
Daca terenul a fost dobandit in timpul casatoriei, ca bun comun, este necesar acordul ambilor soti.
Sotul sa faca o procura prin care o imputerniceste pe sotie sa vanda cota sa devalmasa din teren.

Numai daca terenul a fost dobandit de sotie prin mostenire, testament sau donatie, il poate vinde singura.
raluk0207, utilizator
Mulțumesc ! Terenul a fost cumpărat împreună și momentan sunt soți-soție , dar urmează și divorțul.
Mulțumesc ! Înstrăina ? Sub ce formă ?