avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren

Bună ziua ! Poate vinde soția un teren intravilan fără acordul soțului ? ( soțul find plecat )
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:33, 18 Aprilie 2018
Poate instraina terenul, daca are calitatea de proprietar
Daca terenul a fost dobandit in timpul casatoriei, ca bun comun, este necesar acordul ambilor soti.
Sotul sa faca o procura prin care o imputerniceste pe sotie sa vanda cota sa devalmasa din teren.

Numai daca terenul a fost dobandit de sotie prin mostenire, testament sau donatie, il poate vinde singura.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Aprilie 2018
raluk0207, utilizator
Mulțumesc ! Terenul a fost cumpărat împreună și momentan sunt soți-soție , dar urmează și divorțul.
Mulțumesc ! Înstrăina ? Sub ce formă ?
Mulțumesc ! Înstrăina ? Sub ce formă ?

Alte discuții în legătură

Donatie essteffan essteffan Buna ziua, In primul rand o sa multumesc anticipat tuturor celor care raspund la aceasta solicitare. Sotia mea a primit de la parinti o bucata de pamand ... (vezi toată discuția)
Dreptul familiei sau probleme juridice de familie alinamariabrasoveanu alinamariabrasoveanu Buna ziua, Parintii mei sunt divortati si au un bun comun impreuna si anume un imobil cu 3 camere. Partajul nu a fost facut datorita faptului ca nu au fost ... (vezi toată discuția)
Contract uzufruct viager pentru un fiu radutech radutech Buna ziua, Parintii mei au un apartamaent in proprietate. Mama mea doreste sa imi lase mie jumatatea ei din apartament din timpul vietii. Mentionez ca am un ... (vezi toată discuția)