Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... am suferit un accident autoX-(
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

am suferit un accident autoX-(

nu stiu pasii ce trebuie urmati in calitate de pagubit
am incercat sa citesc ordin csa20 din 2008 dar nu inteleg bine fiecare act cand trebe facut si nu as vrea sa samnez ceva ce voi regreta
multumesc anticipatX-(
Pasii de urmat sunt functie de accident(imprejurari,gravitate,participanti, victime,documentele detinute,etc.)In principiu, pagubitul se prezinta cu documentele ce le detine la asiguratorul RCA al vinovatului, conform prevederilor din Norme:

Despagubirea:
Art. 35. - Persoana prejudiciata are dreptul sa inainteze cererea de despagubire
catre asiguratorul RCA, in cazul producerii unui risc acoperit prin asigurarea
obligatorie RCA, potrivit prezentelor norme, sau catre asociatia Fondul de
protectie a victimelor strazii, in cazul producerii unui risc acoperit din acest
fond, potrivit art. 25^1 din Legea nr. 32/2000, cu modificarile si completarile
ulterioare, ori catre BAAR, in calitatea sa de birou gestionar.

In privinta semnaturilor, nu aveti a ce va teme, cat timp documentul reflecta prin continut - un adevar sau va convine!Cand aveti nemultumiri, scrieti obiectiunile si apoi semnati.
Mai pe intelesul persoanelor care au suferit pagube materiale in urma unui accident de circulatie, trebuie sa urmati urmatorii pasi:
1. Prezentarea la asigurator, cu documentele care atesta producerea accidentului ( constatarea amiabila semnata de cond. auto implicati, proces-verbal de la politie, etc.) si vehiculul avariat, daca este transportabil;
2. Copii dupa urmatoarele acte: asigurare RCA vehicul vinovat; acte pagubit: certificat de inmatriculare, permis de conducere, carte de identitate;
3. Se va completa un formular, numit 'avizare de dauna", unde se vor relata cele intamplate , datele de identificare ale vehiculelor si avariile produse;
4. se va face constatarea [pagubelor de catre un inspector de daune, reprezentant la firmei de asigurari si veti primi un formular cu avariile constatate;
5. veti duce masina intr-un service specializat si agreat de asigurator unde se va efectua reparatia, in baza acelei constatari ( daca se constata si alte avarii, va trebui sa anuntati firma de asigurari pentru a se completa constatarea pagubelor);
6. service-ul , dupa efectuarea lucrarii, va emite factura fiscala care atesta costul reparatiei si un deviz de reparatie;
7. Veti merge la asigurator cu factura+ deviz, acesta va verifica devizul si veti primi un accept, document ce va este necesar in service, pentru a primi masina reparata;
8. Veti completa ultimele documente la asigurator, cererea de despagubire, pentru ca firma sa poata achita in service contravaloarea reparatiilor efectuate.

veti avea ceva dureri de cap dupa toata aceasta alergatura, dar masina va fi reparata si veti putea circula din nou cu ea.:)
Doinita Stingaciu, Avocat
multumesc frumos pentru sfaturi
deocamdata sunt la etapa in care agentul de la asigurari face constatarea pagubelor, mentionez ca au trecut 20 de zile de la accident, respectiv 17 de la depunerea si completarea documentelor......
imi spupe ca mai trebuie facute poze dar trebuie sa vina si cel ce ma lovit ..........nu poate veni acesta asa ca mai asteptam
nu are un termen in care sa imi repare masina, eu nu o mai pot folosi dupa 30 de zile cand expira dovada
ii pot cere autovehicol?? cu care sa ma deplasez, pentru mine masina este vitala!!!
multumesc inca o data pentru ajutor
Daca aveti p.v. incheiat de Politie si copia RCA, prezenta vinovatului este un motiv de tergiversare, mai ales ca este clientul asiguratorului.Daca este vorba despre un constat amiabil sau de o contestare a vinovatiei, se mai poate discuta.
"Mai trebuie facute poze" inseamna ca sunt facute de dvs. sau nu le-a facut pe toate inspectorul de daune?Si in acest caz se poate discuta , numai daca avem detalii complete.Cat despre masina inlocuitoare.....inca traim in Romania dar urmeaza sa ne aliniem la standardele europene [cat de curand!(?)]