Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Pensie de boala...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Pensie de boala...

La un bolnav de 46 ani cu scleroza multiplă recurent remisiva i se poate tăia pensia grad doi, în contextul în care încă este pe picioare? Preventiv am incercat sa gasesc un job , dar peste tot mi s_a spus că nu se poate avea loc de munca cu asa boala.Sunt destul de "necunoscator" în cele legale în această situație. Va mulțumesc frumos !
Daca aveti pensie de gradul 2 nu aveti drept de munca, nici cu program redus.
Daca doriti sa va angajati, va trebui sa faceti o examinare medicala in vederea angajarii la un medic specialist de medicina muncii cu care firma unde urmeaza sa va angajati sa va trimita cu o cerere de examinare medicala in care sunt bifate riscurile profesionale de la viitorul loc de munca.
Medicul specialist de medicina muncii in functie de locul de munca/ postul de lucru/ meseria si riscurile profesionale bifate va examineaza avand in vedere HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor, dupa o fisa din anexa in care sunt mentionate contraindicatii medicale. Medicul va mentiona, dupa caz, pe fisa de aptitudine pe care o emite - apt/ inapt/ apt conditionat pentru locul de munca ....