Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... testare psihologica contabil
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

testare psihologica contabil

Buna seara ,
as dori sa stiu daca legea prevede testarea psihologica pentru contabil si cine o poate face(ma refer daca psihologul are nevoie de licenta).mentionez ca nu este o fuctie de conducere.Va multumesc.
Testarea psihologica se face numai de catre personal calificat/ autorizat.
Ca oricare salariat, contabilul este supus examinarii medicale la angajare si examinarii periodice cu respectarea prevederilor HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare.
Angajatorul trimite viitorul angajat la medicul specialist de medicina muncii cu care are incheiat contract de prestari servicii medicale, o fisa cu riscuri profesionale bifate, la care va fi expus lucratorul la locul de munca/ postul de lucru.
In cursul examinarii medicale, in functie de riscurile profesionale identificate/ bifate, medicul specialist de medicina muncii il examineaza conform unei fise din anexa 1 la HG si poate suplimentar sa solicite si examinare psihologica, inainte de a completa fisa de aptitudine, dupa caz, apt/ inapt/ apt conditionat (cu precizare conditionari) pentru postul solicitat.
In cadrul examinarii medicale periodice sau la schimbarea riscurilor identificate/ bifate, se repeta procedura de examinare medicala si dupa caz si cea psihologica.