Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Încetarea urmăriri penale/ recuperare permis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Încetarea urmăriri penale/ recuperare permis

Buna ziua.
Am si eu o intrebare legat de un dosar penal.
În 2016 am fost implicat intr_un accident si mi sa oferit dovadă cu drept de circulație, dupa ce a expirat dovadă eu am mai mers cu motociclete 2 zile in care am fost oprit de politie si mi sa întocmit dosar penal pt ca am circulat fără permis.
Pe 17/4/2018 Am avut ședința si am fost anunțat că se încetează urmărirea penală.

Solutia pe scurt: În temeiul art. 318 alin. 15 C. pr. pen. admite cererea formulată de Ministerul Public – Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti de confirmare a soluţiei de renunţare la urmărire penală dispusă în cauza cu nr. 2949/P/2017. Constată legalitatea şi temeinicia ordonanţei cu nr. 2949/P/2017 din 26.03.2018 emisă de Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti şi confirmă soluţia de renunţare la urmărirea penală sub aspectul săvârşirii infracţiunii prev. de art. 335 alin. 2 C. pen. de către suspectul Craescu Florin Adi (cu date). În temeiul art. 275 alin. 3 C. pr. pen. cheltuielile judiciare avansate de stat în cuantum de 50 lei rămân în sarcina acestuia. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 17.04.2018.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 17.04.2018

Din cate am inteles trb sa astept sa primesc ordonanța acasa cu clasarea de la procuror.

Dar întrebarea este dacă pot sa imi ridic permisul mai devreme? Si cum procedez?
Restituirea permisului de conducere se dispune de catre seful serviciului politiei rutiere pe raza careia a fost savârsita fapta, la cererea titularului, în baza ordonantei procurorului prin care s-a dispus renunţarea la urmărirea penală in conformitate cu art. 219 alin. (2) din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002. Puteti formula cerere in vederea urgentarii redactarii si comunicarii solutiei.