avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1136 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cerere micsorare suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cerere micsorare suspendare permis

Buna ziua.Am o mica nelamurire.Daca in urma neacordarii de prioritate la o trecere de pietoni,soldat cu ranirea usoara a pietonului,2-3zile ingrijiri medicale,permisul a fost suspendat pana la solutionarea dosarului.Dupa ce se solutioneaza dosarul si se aplica masura suspendarii pe 90 de zile se poate cere reducerea pedepsei la 30 de zile?Am tot auzit ca nu se poate deoarece are dosar pena deschis.
Cel mai recent răspuns: Koasa , utilizator 21:56, 19 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cererea de reducere a perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu poate fi primita daca titularul a fost implicat într-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenta alcoolului. Daca nu este cazul in speta, atunci la indeplinirea, in mod cumulativ, a conditiilor prevazute in regulamentul de punere in aplicare a codului rutier, se poate cere reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce.
Nu se afla sub influenta alcoolului.Rezultatul a fost zero atat la spital cat si la fata locului.Deci in acest caz se poate cere micsorarea suspendarii?Sau conteaza in primul rand faptul ca a fost un accident cu pagube materiale iar apoi daca a fost sub influenta alcoolului?Pagube nu au fost in afara de cele 3 zile ingrijiri medicale ale victimei,dar nu erau necesare nici acelea,masina nu a patit nimic si nici soferul.

DIANA POPESCU a scris:

Cererea de reducere a perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu poate fi primita daca titularul a fost implicat într-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenta alcoolului. Daca nu este cazul in speta, atunci la indeplinirea, in mod cumulativ, a conditiilor prevazute in regulamentul de punere in aplicare a codului rutier, se poate cere reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce.

Ultima modificare: Joi, 19 Aprilie 2018
Koasa, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mi a fost reținut permisul ptr neacordare prioritate pietoni ... Oprea sara17 Oprea sara17 Mi a fost reținut permisul ptr neacordare prioritate pietoni ptr 90 de zile.am dat testul 13din 15 și mi a fost restituit permisul după 30 de zile. La 2 ... (vezi toată discuția)
Reducere suspendare permis auto untion untion Buna ziua. Am avut un accident din care a rezultat ranirea unei persoane . Am primit de la Parchet ordonanta prin care s-a dispus clasarea cauzei (victima nu a ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat 90 de zile silviatraistaru silviatraistaru Buna ziua, In data de 30 iulie 2014, am avut un accident soldat cu vatamare de persoana.In luna ianuarie 2015 am primit prin posta de la Parchetul de pe langa ... (vezi toată discuția)