Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cerere micsorare suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cerere micsorare suspendare permis

Buna ziua.Am o mica nelamurire.Daca in urma neacordarii de prioritate la o trecere de pietoni,soldat cu ranirea usoara a pietonului,2-3zile ingrijiri medicale,permisul a fost suspendat pana la solutionarea dosarului.Dupa ce se solutioneaza dosarul si se aplica masura suspendarii pe 90 de zile se poate cere reducerea pedepsei la 30 de zile?Am tot auzit ca nu se poate deoarece are dosar pena deschis.
Cererea de reducere a perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu poate fi primita daca titularul a fost implicat într-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenta alcoolului. Daca nu este cazul in speta, atunci la indeplinirea, in mod cumulativ, a conditiilor prevazute in regulamentul de punere in aplicare a codului rutier, se poate cere reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce.
Nu se afla sub influenta alcoolului.Rezultatul a fost zero atat la spital cat si la fata locului.Deci in acest caz se poate cere micsorarea suspendarii?Sau conteaza in primul rand faptul ca a fost un accident cu pagube materiale iar apoi daca a fost sub influenta alcoolului?Pagube nu au fost in afara de cele 3 zile ingrijiri medicale ale victimei,dar nu erau necesare nici acelea,masina nu a patit nimic si nici soferul.

DIANA POPESCU a scris:

Cererea de reducere a perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu poate fi primita daca titularul a fost implicat într-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenta alcoolului. Daca nu este cazul in speta, atunci la indeplinirea, in mod cumulativ, a conditiilor prevazute in regulamentul de punere in aplicare a codului rutier, se poate cere reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce.

Koasa, utilizator