Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pierdut certificat radiere fiscala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pierdut certificat radiere fiscala

Buna ziua,
Vreau sa stiu ce este de facut cu privire la o problemă pe care mi-am creat- o singur:
In 2016 am cumparat o motocicleta, am primit certificatul de radiere fiscala de la proprietar, am înscris motocicleta pe mine dar nu am mai ajuns la poliție, deoarece am plecat din tara, pentru a ma trece si acolo in evidenta lor. Intre timp am pierdut certificatul de radiere.
Ce pot face acum pentru a înmatriculat moto pe numele meu avand in vedere ca nu pot contacta fostul proprietar iar eu platesc impozit pe bun?
Cu respect!
InginerP, utilizator
In Norme Cod Fiscal se precizeaza:

Organele fiscale locale transmit, în condiții de reciprocitate, informațiile înregistrate în evidența proprie în luna precedentă:

a) conform înțelegerii părților, către organele competente cu înmatricularea/înregistrarea/radierea mijloacelor de transport;

b) către organele fiscale în a căror rază teritorială își au domiciliul contribuabilii dobânditori de mijloace de transport sau în care și-au schimbat domiciliul sau reședința contribuabilii proprietari de mijloace de transport.

Cel putin teoretic ar trebui sa il puteti obtine de la organul fiscal unde achitati impozitul.