Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ce trebuie sa fac sa-mi recuperez banii?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

ce trebuie sa fac sa-mi recuperez banii?

am achizitionat o casa prin credit bancar.Pe timpul lucrarilor de constructie am solicitat constructorului izolarea podului casei cu folie anticondens si vata minerala si i-am platit separat (nu era prevazut in pretul casei) suma de 4200 lei si inca 1500 lei pentru boltarii de la gard (motivul ca boltarii care erau prevazuti nu se mai fabrica si ce se gaseste pe piata sunt mai scumpi).
Casa a fost platita mi s-au predat cheile pe 31.12.2017 ,iar gardul e terminat in proportie de 95% iar acoperisul nu este izolat cu vata minerala.De atunci tot ma poarta cu vorba ca imi va termina lucrarea,iar i-am spus ca imi vreau banii inapoi mi-a spus ca nu o sa mai vad nici un ban,indiferent daca ii voi face plangere penala pentru inselaciune sau nu
Puteti sa formulati o cerere prin care sa-l chemati in judecata, in vederea restituirii sumei achitate...
Trebuie deschis proces civil.
Aveti sanse sa va recuperați banii pe cale judecătorească.Ati avea însă nevoie de avocat sa va redacteze acțiunea si sa va analizeze actele si i nscrisurile.
Pe plângere pe înșelăciune nu aveti sanse.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat