Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare permis

Numele meu este Irinel si am o intrebare la care nu gasesc raspuns..
In noembrie 2009 am avut un accident rutier cu alcolemie... la care mi-a fost anulat permisul si am primit 6 luni cu suspendare si 2 ani de incercare in aprile 2010 in instanta..
In ianuare 2013 mi-am scos permisul de conducere in spania unde am resedinta (inainte de inscriere la Scola de soferi le-am explicat ca am permisul anulat in romania..sí dupa 2 zile de cercetari mi-au aprobat inscrierea)
Intrebara este cum pot obtine din nou dreptul de a conduce in romania daca am deja un permis de conducere eliberat de o tara competenta...varianta sa scot un nou permis in romania e infractiune pentru ca nu poti detine 2 permise de conducere..
Va multumesc!
Nu poti ! Un prieten cu situatie absolut identica, risca acum puscarie, pentru ca a fost prins in mod repetat conducand cu permis de Marea Britanie. Ultima oara i-a fost ridicat si acest permis si a fost trimis in judecata pentru conducere fara permis. Cred ca exista pe undeva o norma interna, caci foarte putini dintre cei cu permise anulate, mai reusesc sa-l recupereze. Unii au facut scoala din nou si tot degeaba. Daca au apucat sa-ti puna "stampila " ...e greu.