Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la succesiune

Declaratie de renuntare la succesiune, pentru cei ce locuiesc in afara tarii, se face la consulat sau la un notar public din orasul (tara)respectiv (a) ?Fratii mei locuiesc la Roma si trebuiesc sa-mi trimita declaratie de renuntare la succesiune .Se poate face la un notar public dupa modelul tip editat de notarul roman sau trebuie facut la consulat ? Notarul roman recunoaste documentele legate de succesiune redactate de un notar strain, repet .declaratie de renuntare la succesiune ,dupa un modul notarial tip romanesc .,legalizat cu apostila ,apoi tradus si legalizat in Romania .Multumesc.
Isidor Robu, utilizator
Ambele sunt valabile, dar e de preferat la consulat . Notarii straini nu fac acte dupa model romanesc si actele lor trebuie supralegalizate.
Au si Ambasada și Consulat in Roma.
Mai bine să le întocmească acolo, direct in limba romana.