Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Pontaj program non-stop
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Pontaj program non-stop

La un program non-stop, cu un nr. de 4 angajati cum trebuie sa se faca pontajul conform legislatiei???? Ma poate ajuta cnv? Care sunt sporurile care se platesc?
8 ore/zi sau 12/24. Orele suplimentare sunt orele care exced totalul orelor lucratoare din luna. Daca de exemplu luna are 160 ore lucratoare si omul lucreaza 180 ore i se vor plati 20 ore suplimentare care se platesc dublu 200% (cf Codul Muncii). De asemenea se vor plati 25% in plus pentru orele de noapte. La program non-stop nu se pot plati majorat zilele de sarbatori legale. (sambata,duminica,1 Dec...etc)