avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fals în acte: promisiune de vânzare-cumpărare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fals în acte: promisiune de vânzare-cumpărare autentificată în 2014, dar promitentul vânzător (tata) a decedat în 2013. Ce pot face eu acum?

Buna ziua!
De curand am aflat ca cineva imi lucreaza hectarele pe care le am de la tatal meu. Am cercetat putin si am aflat ca exista o promisiune de vanzare cumpărare . Am ajuns la notarul care a facut actele si rezulta ca actul este facut in 2014 iar tatal meu este mort din 2013. Ce pot face eu acum?
Ultima modificare: Joi, 26 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 08:46, 18 Martie 2024
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si cine a semnat promisiunea in calitate de promitent vânzător?
Ce scria în antecontract la modul de dobândire al terenului?


raluk0207 a scris:

Si cine a semnat promisiunea in calitate de promitent vânzător?
Ce scria în antecontract la modul de dobândire al terenului?

Exista o procura speciala in care tatal meu împuternicește o femeie sa vanda pentru el cui va crede ea de cuviință. Aceasta promisiunea este facuta in Iulie 2014, dar mentionez ca promisiunea este semnată doar de tatal meu ( la care nu seamana absolut deloc cu semnătura lui).
Apoi exista un antecontract de vanzare -cumpărare in care împuternicită de tatal meu promite ca vinde lui x terenurile, declara ca a primit o suma de bani. Acest antecontract este facut in luna Aprilie ( tinand cont ca procura care o are aceasta femeie este facuta in Iulie); iar antecontract nu este semnat noi de femeia aceasta nici de presupusul cumpărător. Doar notarul a semnat.
Dar tatal meu este mort din 1 Ianuarie 2013. Ce inseamna asta?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista document semnat doar de notar, nu și de parte/parti. Si nu ma refer la duplicat.
Ceva nu se leaga...
Ultima modificare: Marți, 24 Aprilie 2018
raluk0207, utilizator


raluk0207 a scris:

Nu exista document semnat doar de notar, nu și de parte/parti. Si nu ma refer la duplicat.
Ceva nu se leaga...


Va spun ca sunt trecute numele doamne si numele presupusului cumpărător scrise la calculator dar ei nu au semnat sub nume. Trebuia obligatoriu sa fie semnată de ei cu pixul.
Si este posibil ca împuternicirea speciala sa fie doar intr-un singur exemplar original facuta? Nu trebuiau 3 exemplare?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vi s-a dat un duplicat care NU SE SEMNEAZA.
Actele se intocmesc intr-un singur exemplar original, semnat de parti, care ramane in arhiva biroului notarial.
Din 2013, nu mai circula acte notariale semnate de parti.

Alte discuții în legătură

Antecontract vanzare cumparare laurenti001 laurenti001 Buna ziua, Un unchi doreste sa imi vanda un teren intravilan, insa nu a facut succesiunea de la tatal sau. Cum eu nu locuiesc in Romania, exista ... (vezi toată discuția)
Care e diferenta? molita molita care e diferenta intre un act sub semnatura privata si un anecontract de vanz-cump? (vezi toată discuția)
Instrainare proprietate in baza unui antecontract dubios gigelas gigelas Se perfecteaza un contract de vanzare - cumparare,la notarul public. Vanzatorul este o femeie batrana,mioapa,care nu stie sa scrie si nu mai vede sa ... (vezi toată discuția)