Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sesizare CSM
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sesizare CSM

Buna ziua.As dori sa primesc un sfat daca are rost o sesizare la CSM..la o judecatoria am avut doua dosare penale de abuz in seviciu situlburare de posesie.Aceste dosare au fost cercetate la camera preliminara de acelasi judecator si pe motiv ca cererile sunt tardive au fost respinse definitiv.Cererile n-au fost tardive dar in acest fel mi s-a respins atat dreptul laCEDO cat si la instanta superioara.Deoarece conform ECRIS dosarele trebuiau repartizate diferit,am sesizat judecatorria care a raspuns ca repartizarea a fost corecta ,dar nu este adevarat.Hotararea 387/2005 arata explicit acest fapt ,dar a fost abrogata in 2015,Cauza si persoanele din cele doua dosare sunt identice.
Exista cai extraordinare de atac, dar doar pentru un numar restrans de temeiuri. Angajati un avocat si va lamureste.

De altfel, dosarele pentru procese penale trec pe la Politie, pe urma pe la Ministerul Public si abia apoi ajung la judecatorie.
tgeorgescu, utilizator