Forum Discuţii juridice Executare silită Propunere ciudată din partea notarului: împrumut ...
Discuție deschisă în Executare silită

Propunere ciudată din partea notarului: împrumut garantat cu un teren pe care vreau să cumpăr, dar care n-are actele în ordine. Ce părere aveți?

Buna Ziua, Vreau sa cumpar un teren care este partial Intravilan/extravilan dar proprietarii nu au bani sa isi faca actele in ordine ( schita cadastrala, intabulare, etc) si ei doresc sa isi ia banii cat mai repede posibil dar fiind vb de un teren care are si destinatia Extravilan agricol, procedurile care trebuiesc urmate sunt de lunga durata. Un notar m-a sfatuit sa inchei cu vanzatorul un contract de imprumut prin care eu ii imprumut suma stabilita pt teren iar el va pune terenul gaj. Notarul spune ca dupa expirarea termenului stabilit in contractul de imprumut eu devin proprietar pe teren fara bataie de cap. Ce doresc sa va intreb este: In acest caz , dupa expirarea termenului eu trebuie sa il dau in judecata pe respectivul si dupa mai multe somatii si bani cheltuiti prin tribunal voi fi intradevar proprietar pe acest teren sau e asa simplu cum spune notarul? Va Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Nu stiu de ce, dar am impresia ca se incearca fortarea vanzarii-cumpararii in dauna celor cu drept de preemptiune. Adica un imprumut cu ipoteca, neachitarea imprumutului si automat preluarea proprietatii, fara a mai urma procedura legala de vanzare a terenurilor agricole.