avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Invitatie Politia Locala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Invitatie Politia Locala

Buna seara, am gasit in parbrz o invitatie la sediul politiei locale pt ca am blocat pe cineva cu masina. Nu am onorat invitatia, am primit o recomandata pe care nu am ridicat o si a urmat o noua invitatie de la pol locala sa ma prezint pt a identifica persoana care a condus masina. Aceasta e insotita de un proces verbal indeplinire a procedurii de comunicare a invitatiei, semnata de un martor. Este legal? Pot scapa de amenda? Multumesc
Cel mai recent răspuns: dov , utilizator 17:09, 2 Aprilie 2021
Daca nu achitati amenda,in termenul legal prevazut politia va declina responsabilitatea recuperarii amenzii in sarcina autoritatii fiscale teritoriale
Multumesc pt raspuns. Inca nu exista nicio amenda pt ca nu exista proces verbal. Din cate stiu pol locala nu mai poate identifica persoana care a condus un autovehicul. Exista vreo modalitate de a evita intocmirea procesului verbal ?

ynocentta a scris:

Daca nu achitati amenda,in termenul legal prevazut politia va declina responsabilitatea recuperarii amenzii in sarcina autoritatii fiscale teritoriale

dov a scris:


Exista vreo modalitate de a evita intocmirea procesului verbal ?

Există: nu vă duceți.

Nu mai parcați neregulamentar, nu v-ar fi plăcut să fiți în locul șoferului blocat.

Ultima modificare: Vineri, 27 Aprilie 2018
Ares-3, moderator
Nu am parcat neregulamentar. Situatia e mai complexa (am lasat distanta de 4 m intre masini). Am citit acest articol
www.avocatnet.ro/articol_458...
As vrea sa stiu ce urmeaza in continuare, daca mai pot face ceva.
Ares-3 a scris:

dov a scris:


Exista vreo modalitate de a evita intocmirea procesului verbal ?

Există: nu vă duceți.

Nu mai parcați neregulamentar, nu v-ar fi plăcut să fiți în locul șoferului blocat.



Articolul cred că v-a lămurit: nu vă pot amenda pentru că nu vă prezentați la invitație, oricât de pompos ar scrie în ea.
Dacă nu vă prezentați ca să le spuneți cine a condus mașina în acea zi, nu pot întocmi PV.

As vrea sa stiu ce urmeaza in continuare, daca mai pot face ceva.

Nu are ce să urmeze în afară de încă o invitație, două etc. Dumneavoastră alegeți dacă vă duceți sau nu.

Alte discuții în legătură

Invitaţie poliţia locală parlucian parlucian Bună. Fratele meu a primit o invitaţie de a se prezenta la sediul Poliţiei Locale din oraşul nostru, Arad, în legatură cu o ... (vezi toată discuția)
Am primit o somatie de a merge la sediul poliției locale pt ... Maryus1986 Maryus1986 Am primit o somatie de a merge la sediul poliției locale pt o parcare neparlamentara. Dacă merg, imi vor face pv pe baza datelor înregistrate si automat ... (vezi toată discuția)
In ce situatii poate fi ridicata o masina considerata a fi parcata in loc nepermis,de catre politia locala? radinschipaul radinschipaul Am parcat un autoturism ,dupa semnul de pe asfalt care delimita o statie de autobus,pe un loc de unde incepea o parcare dispusa pe un rind,cu pozitionare ... (vezi toată discuția)