Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... postul de director camin cult.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

postul de director camin cult.

In anul 1990 am fost angajata pe baza de concurs la un camin cultural.Pe acea vreme posturile de director erau scoase la concurs de catre prefeturile judetelor si concursul era organizat tot de catre ele cu sprijinului Inspoectoratului Judetean de Cultura..
Verificandu-mi intamplator cartea de munca am sesizat ca dupa cca 3 ani,nu mai apaream director ci referent..In consecinta nu am mai beneficiat de indemnizatie,terminad studiile superioare am ajuns referent gr.1.
Cerind informatii de la actualul secretar mi s-a spus ca in baza unei legi toate posturile de director au fost transormate in referent si ca daca vreau sa fiu director sa dau iar concurs conf.legii.Va intreb cum este posibil,atata timp cat eu am o decizie de incadrare ca director si nu mi s-a adus niciodata printr-un ninscris oficial ca mi s-a transformat postul de director in referent. Cum sa mai dau o data concurs.daca l-am dat o data in anul 1990.?
Daca nu rezolvati pe cale amiabila (si nu cred ca o sa rezolvati) singura varianta viabila este justitia.
1. De ce se intampla atatea ilegalitati in sitemul de stat unde normal ar fi sa fie un exemplu de respectare a legilor.
2. Actiunea in instanta este singura solutie. Si faceti-o cat mai repede!
3. Adresati-va Tribunalului din judetul unde aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
Cum vi se schimba incadrarea atacati decizia in justitie deoarece un drept castigat ramane asa .
In 2003 a aparut actul normativ de care face referire secretarul ... potrivit acestuia, conducerea casei de cultură este asigurată de un director numit prin concurs organizat de consiliul local sau, după caz, de autoritatea tutelară împreună cu direcţia judeţeană pentru cultură, culte şi patrimoniul cultural naţional, respectiv a municipiului Bucureşti; din comisia de concurs vor face parte reprezentanţii consiliului local, ai autorităţii tutelare şi reprezentantul direcţiei judeţene.
~ Conținut șters la cerere ~