Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua ! Socrul meu are 59 ani și 5 luni , are 40 de ani de muncă și cu grupa 2 5 ani și 9 luni de munca . A depus o cerere de pensionare și ia fost respinsa conform art 55 din legea 263/2010. Un coleg de munca de a lui a ieșit la pensie la 59 și 6 luni . Puteți să îmi dați un sfat cum să iasă la pensie sau unde greșește. Mulțumesc
Anii de grupa nu aduc nicio reducere de varsta.
Poate sa-si deschida drepturile doar cand implineste varsta de 60 ani.