avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua ! Socrul meu are 59 ani și 5 luni , are 40 de ani de muncă și cu grupa 2 5 ani și 9 luni de munca . A depus o cerere de pensionare și ia fost respinsa conform art 55 din legea 263/2010. Un coleg de munca de a lui a ieșit la pensie la 59 și 6 luni . Puteți să îmi dați un sfat cum să iasă la pensie sau unde greșește. Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:38, 28 Aprilie 2018
Anii de grupa nu aduc nicio reducere de varsta.
Poate sa-si deschida drepturile doar cand implineste varsta de 60 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare doinatautan doinatautan Sunt născută pe 16.05.1957 iar pe data de 22.03.2012 am făcut 35 de ani de muncă (lucrez din 22.03.1977). Am lucrat şi 7 ani compleţi în grupa II-a de ... (vezi toată discuția)
Cerere privind acordarea pensiei pentru limita de varsta respinsa ionut_negoita89 ionut_negoita89 Buna seara am si eu o nelamurire: Numele meu este Toader Dobrita varsta de 55 de ani .An lucrat la CFR 20 de ani vechime la care mi s-a adaugat 9 ani si 4 ... (vezi toată discuția)
Pensionare gabitza1007 gabitza1007 tatal meu are varsta de 59 de ani impliniti.are vechime in munca din anul 1969 si pana in prezent, in momentul de fata lucrand cu contract de munca.de pe ... (vezi toată discuția)