Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia unica pt un pfa radiat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia unica pt un pfa radiat

Buna ziua
Un PFA la norma de venit s-a radiat in luna martie.
In declaratia unica voi calcula impozitul de 10% aferent celor 3 luni din 2018? Norma codului meu caen prevede un venit de aprox 28.000 lei/an. Asta inseamna ca voi plati :
28000/12 * 3 luni *10%( impozit)
28000/12 *3 luni * 25% (cas)
28000/12 * 3luni* 10% cass ???
In cazul in care , simultan cu veniturile din activ independente, am realizat si venituri din salarii (cel putin 1900 lei/luna), voi plati atat CAS cat si CASS pt aceste 3 luni? Sau, si mai grav, pt tot anul 2018?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Nu are importanta ca pe perioada activitatii pfa-ului mai aveti si un contract de munca valabil in alta parte. Nu se i-au in calcul.