Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... institutiile statului lucreaza pentru cetatean?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

institutiile statului lucreaza pentru cetatean?

Pb mea este urmatoarea.Locuiesc la bloc la parter .Deasupra mea locuieste o femeie cu grave probleme psihice dovedite si care de doi ani de zile imi face viata mie si altor locatari un adevarat calvar.Persoana respectiva se manifesta extrem de zgomotos pe timpul noptii incepand cu muzica data la volum maxim ciocanituri si mobile trantite cu putere gauri cu rotopercutie,tipete si injuraturi ce nu se pot reda.Respectiva doarme ziua si noaptea incepe scandalul intre orele 23 si 4-5 dimineata.Este intretinuta material de parinti care insa nu se preocupa in a sta cu ea sa o mai tempereze sau sa o supuna unui tratament.Am chemat de nenumarate ori politia in toiul noptii care insa a dat neputincioasa din umeri zicand ca n-are ce sa-i faca ca e persoana cu pb psihice si nu se pot atinge de ea.Atunci inseamna ca noi care nu ne putem odihni si traim terorizati de aceasta persoana bolnava trebuie sa suportam acest calvar cu stoicism?Eu unul nu mai fac fata la serviciu din cauza neodihnei.Unde sa ma adresez ce sa fac pe cale legala ca sa scapam odata de aceasta problema?Eu nu vreau sa o pun la zid pe aceasta sarmana care si-a pierdut mintile dar am si eu dreptul la liniste si la odihna.Suntem multi locatari disperati din cauza ei mai ales ca ne inunda in permanenta si ne ameninta ca ne pune foc,ca da drumul la gaze si cate si mai cate.Aceasta femeie trebuie internata intr-un centru special si supravegheata,pusa sub tratament nu lasata sa traiasca in comunitate caci reprezinta o amenintare grava.Unde sa ma adresez,ce sa fac? Am mai cerut consultanta pe site-ul d-voastra si am fost indrumat sa ma adresez autoritatii tutelare.Am intocmit o plangere pe care am semnat-o mai multi locatari si am trimis-o acestei institutii.La cca o saptamana s-au prezentat 2 doamne care s-au multumit sa discute cu mine despre aceasta pb dar cam atat. Ma asteptam sa faca o ancheta sociala sa mai intrebe si alti locatari daca cele relatate sunt conforme cu realitatea ,chiar sa incerce sa abordeze pe persoana care ne face atatea necazuri dar cand le-am rugat sa faca acest lucru au spus ca nu e nevoie ca e suficienta plangerea in sine si ca se vor ocupa de acest caz.Mi-au sugerat sa merg la politie desi le-am spus ca politia pur si simplu refuza sa mai dea curs apelurilor de a a veni cand sunt chemati spunand ca nu au competente legale sa intervina.Apoi dupa 2 zile le-am contactat la telefonul institutiei pe cele 2 doamne care mi-au spus ca nu au nici o putere sa intervina ca autoritatea tutelara nu are nici o putere legala deoarece nu pot actiona fara acordul familiei respectivei,iar parintii refuza pur si simplu sa aiba orice dialog cu autoritatile.In acest caz ce ramane de facut?Eu simplu cetatean cu frica legilor si platitor la zi al impozitelor din care autoritatile statului isi platesc angajatii daca provoc un scandal cat de mic sau produc deranj atunci politia vine si actioneaza iar eu suport consecintele.Mi-au mai spus doamnele de la autoritatea tutelara sa actionez in instanta pe banii mei daca vreau sa obtin ceva.Ma intreb autoritatile statului exista doar pentru cei cu bani?Unde sa ma adresez ?Imi puteti enumera cateva din institutiile care se ocupa de drepturile cetatenilor pentru ca in calitate de cetatean ce isi achita la zi si in totalitate obligatiile fata de statul roman ma simt profund lezat in ce priveste drepturile pe care se presupune ca mi le garanteaza constitutia anume de a fi protejat
Situatia descrisa este intradevar delicata si este de competenta exclusiva a serviciilor de specialitate din cadrul primariilor de sector .
Exista centre de asistenta sociala care institutionalizeaza persoane cu probleme psihice de genul celor relatate de catrte dvs.
Aveti posibilitatea ,fie mai multi proprietari ,fie chiar sub egida asociatiei de proprietari,contactati direct familia respectivei comunicand concret situatia si demersul pe care urmeaza sa il desfasurati.Ulterior mai ales la cerere oficial adresata prin intermediul asociatiei de proprietari veti fi sprijniti pentru institutionalizarea respectivei persoane care reprezinta un real pericole pentru vecini.Este de preferat sa discutati amiabil cu familia persoanei in cauza ,un eventual acord ar asigura rapiditatea intocmirii documentelor necesare.
Buna ziua !
Va pot spune ca puteti sesiza conform legilor in vigoare, politia romana, sectia paza si ordine , politia comunitara, jandarmeria romana. In acest sens va sfatuiesc sa trimiteti cate o scrisoare recomandata cu confirmare de primire . prin care prezentati situatia de fapt si probele pe care va bazati ( martori ).
Dle utilizator gabriel...., am avut o vecina "la fel de bolnava" care locuia un etaj mai jos . Facea viata un calvar unui cartier intreg .Doamna avea un fiu insa acesta nu o vizita prea des , astfel ca asociatai a facut o plangere la Politie cat si la Autoritatea tutelara si s-a facut o ancheta sociala . Dupa 2 ani a fost internata intr-un spital cu boli mentale ( suferea de schizofrenie)..cautati-i rudele si incercati sa-io aduceti ajutorul de care are nevoie atat pt binele dumneavoastra cat si pentru binele ei ( este o fiinta umana in suferinta si neinteleasa de noi cei intregi la minte )
@gabriel_br_36
Va rog frumos ca data viitoare sa va folositi acelasi topic pentru continuarea discutiei, nu sa creati altul. In felul acesta ati avea si o cursivitate a mesajelor si raspunsurilor primite.
...........................
Va intelegem disperarea si va compatimim, dandu-va ce sfaturi ne pricepem, fiecare dintre noi, dar trebuie sa intelegeti ca aici....institutiile statului nu va aud strigatul de disperare.....
..........................
Incercati si implicati, asa cum vi s-a sugerat si asociatia de proprietari din care faceti parte. Efortul concertat al tuturor, mai ales ca asociatia este reprezentantul vecinilor deranjati in linistea lor, ar avea, cred, alta greutate in fata autoritatilor statului.

Trebuie sa stiti un lucru esential, insa. Atata timp cat aceasta femeie are familie, autoritatile sunt ingradite de acceptul acesteia, al familiei.
Dovada ca aceasta femeie e bolnava psihic trebuie obtinut de la IML. Cu aceasta dovada, plus constatarile din ancheta sociala facuta de Autoritatea tutelara, puteti da in judecata, ca asociatie de proprietari, familia femeii ca nu se ocupa de ea. Este o idee pe care v-o dau, nu stiu in ce masura este si realizabila sau ce ar mai trebui.....

Daca doriti, va pot muta topicul la sectiunea Dreptul civil. Sectiunea aceea este vizitata mai des de specialisti care va pot indruma mai bine. Va rog sa-mi spuneti daca doriti lucrul acesta. Regulamentul interzice deschiderea aceluiasi topic pe mai multe sectiuni, deci trebuie sa vi-l mut, daca doriti.