Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hotarare definitiva in urma unui proces penal, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hotarare definitiva in urma unui proces penal, obligatie la plata prejudiciu parti civile cetateni straini

Buna ziua,

Am o hotarare penala definitiva de acum 3 ani prin care sunt obligat la plata prejudiciului cauzat partilor vatamate, 10 cetateni straini fiecare cu suma aferenta.

In timpul procesului penal acestia nu s-au prezentat pentru a incerca recuperarea prejudiciului.

Ce se poate intampla daca nu voi achita?
Ce termen legal au de a initia actiuni de natura sa recupereze prejudiciul de la mine? (reamintesc ca au trecut 3 ani de la definitiva)
In cazul in care nicio persoana nu mai doreste recuperarea sau renunta, poate statul roman sa intervina si sa se constituie ceva parte in numele lor si sa incerce statul recuperarea?

Multumesc
Ma poate ajuta cineva? Multumesc
Sunt si eu interesat daca ne poate lamuri cineva