Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie la executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie la executare silita

Am depus o contestatie la executare. Am formulat contestatia din partea contestatorului si a intimatului BEJ. Am contestat caracterul opozabil al datoriei si perimarea acesteia.
Am primit o adresa din partea instantei cu urmatoarele obligatii:
-"sa precizati daca intelegeti sa va judecati cu BEJ sau daca ati formulat contestatia in contradictoriu cu creditorul"
Intrebare: contestatia se formuleaza impotriva BEJ sau a creditorului? Trebuie in acest caz sa fac o chemare in judecata si cu creditorul pentru aceste motive?

-" sa achitati pentru cererea de suspendare provizorie a executarii silite cautiunea de..."
Intrebare: pot solicita acordarea de ajutor public judiciar atat pentru taxa de timbru aferenta executarii cat si pentru cautiune?
In cazul in care nu pot achita cautiunea as putea cere instantei renuntarea la suspendarea executarii? Sau ce pot face in aceasta situatie?
Multumesc!
Laura Stamate, utilizator
Vă judecați cu CREDITORUL, nu cu executorul judecătoresc. Executorul nu este parte procesuală pasivă în cadrul contestației la executare.
Nu este cazul să mai faceți încă o cerere de chemare în judecată, depuneți la dosar un înscris prin care dați răspuns instanței de judecată că înțelegeți să vă judecați cu creditorul.
Dapix, utilizator
Multumesc!
Ar fi trebuit sa cer si anularea titlului executoriu, in acest caz contractul de credit? Mai pot face asta acum?