Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... comunicarea soluţiei prin mijlocirea grefei instanţei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

comunicarea soluţiei prin mijlocirea grefei instanţei

Ce rost are comunicarea soluţiei prin mijlocirea grefei instanţei?
ART. 396 (1) În cazuri justificate, dacă instanţa nu ia hotărârea de îndată, pronunţarea acesteia poate fi amânată pentru un termen care nu poate depăşi 15 zile.
(2) În cazul amânării prevăzute la alin. (1), preşedintele, odată cu anunţarea termenului la care a fost amânată pronunţarea, poate stabili că pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

De ce ar dispune instanta aceasta masura? Ce interes are?
In plus, in cazul comunicarii soluţiei prin mijlocirea grefei instanţei... se mai comunica din oficiu si partilor prin posta??
Este ceva formal.
Se comunică orice hotărâre cand legea prevede comunicarea.
Este vorba despre o simpla sintagma folosita in ultimul timp nu modifica cu nimic procedura de comunicare .
O intrebare. Daca intanta pronunta respingerea cererii. Cu drept de apel in 3 zile de la pronuntare sentinta fiind prin mijlocirea grefei instantei si eu nu primesc nimic si nu am habar ce motivare sa scriu, cum exercit dreptul la apel?nici macar urcata motivarea in dosarul electronic

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Este vorba despre o simpla sintagma folosita in ultimul timp nu modifica cu nimic procedura de comunicare .

laura38038, utilizator
aidu a scris:
Ce rost are comunicarea soluţiei prin mijlocirea grefei instanţei?
De ce ar dispune instanta aceasta masura? Ce interes are?

Sigur, aveti dreptate, interesul este evident, ati remarcat corect, si in beneficiul tuturor participantilor.

laura38038 a scris:
O intrebare. Daca intanta pronunta respingerea cererii. Cu drept de apel in 3 zile de la pronuntare ..
.
3 zile? Unde aveti 3 zile la apel, caci nu exista decat o singura situatie ...ca fapt divers doar