avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somer in plata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somer in plata

Buna ziua.Ma intereseaza daca pot lucra ca zilier 4 zile pe luna dacă sunt somer cu indemnizație.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:07, 3 Mai 2018
Puteti lucra ca zilier daca sunteti somer indemnizat , insa trebuie sa fiti atent ca veniturile realizate sa nu depășeasca valoarea indicatorului social de referință al asigurărilor pentru șomaj și stimulării ocupării forței de muncă în vigoare în luna pentru care se face dovada. (maxim 500 lei/luna).
Ultima modificare: Marți, 1 Mai 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc.Daca imi mai permiteti o intrebare trebuie sa depun la ajofm o adeverinta de la firma cu venitul realizat pe luna?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti o astfel de obligatie.
Multumesc.

Cornel Vasile a scris:

Nu aveti o astfel de obligatie.

Buna seara.Revin la discuția avută aseară,astăzi am sunat la ajofm si mi s_a spus că nu pot lucra ca zilier doar dacă am PF sau II iar o alta doamnă de la o alta agenție dn județ mi-a spus același lucru precum dvs.Sunt intr-o dilemă totală

Cum sa procedez?

Cobuzz a scris:

Multumesc.

Cornel Vasile a scris:

Nu aveti o astfel de obligatie.



Ultima modificare: Miercuri, 2 Mai 2018
Cobuzz, utilizator

Alte discuții în legătură

Somer cu venit lunar valhuman valhuman un somer poate avea venituri sub 500 ron lunar ca agent servicii client in mass media? (vezi toată discuția)
Somaj standan54 standan54 In ce conditii poti sa lucrezi atunci cand esti somer. Poti lucra cu contract de mandat sau conventie civila de prestarii servicii in cazul in care venitul ... (vezi toată discuția)