Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general este corect?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

este corect?

este zi de salariu
nu exista bani de salarii
fac 5311=4551 100 (dispozitie de incasare)
si 421=5311 100 cf stat de plata
ziua urmatoare sunt incasari
fac 4551=5311 100 (dispozitie de plata)
bgeorgeta a scris:

ati putea sa-mi trimiteti un model de stfel de contract?

CONTRACT CREDITARE SOCIETATE

Nr……..

Incheiat astazi…………….

Intre :

Dl/Dna……………………………………….., cu domiciliul stabil in localitatea……………

Str……………………….nr…..bl……ap…….sector…posesoare/ posesor al/ a BI/CI seria….

Nr……………eliberat de sectia………..la data……………CNP…………………………

Denumit in continuare CREDITOR
Si

SC ……………………………………………inmatriculata la Registrul Comertului sub nr….

Cod Fiscal……………………., cu sediul in ………………….str……………………….nr…

Sector………., reprezentant legal………………………………., denumita in continuare

BENEFICIAR,

Iar in mod colectiv denumite in continuare PARTILE

PARTILE au convenit urmatoarele:

Art.1 OBIECTUL CONTRACTULUI

Crerditarea societatii comerciale ………………………………………..de catre dl/dna……

Pentru efectuarea unor plati necesare desfasurarii activitatii curente . Aceasta creditare se va face in mai

multe transe in functie de nevoile zilnice de numerar ale societatii.

Art.2 DURATA CONTRACTULUI

Prezentul contract se incheie pe o perioada nedeterminata .

Art.3 PRETUL CONTRACTULUI

Creditarea se realizeaza fara perceperea unei dobanzi.

Art 4 OBLIGATIILE PARTILOR

4.1 Obligatiile CREDITORULUI

Sa crediteze societatea atunci cand disponibilul de numerar din casieria societatii este insuficient pentru

acoperirea platilor curente.

4.2 Obligatiile BENEFICIARULUI
a) sa intocmeasca dispozitii de incasare pentru sumele primite de la CREDITOR evidentiind fiecare suma creditata
b) sa restituie sumele primite in masura disponibilului aflat in casierie, in baza unor dispozitii de plata ce vor fi semnate de catre CREDITOR
c) sa puna la dispozitia CREDITORULUI , la cererea acestuia , situatia explicita a sumelor primite si respectiv restituite

Art 5 DISPOZITII FINALE

BENEFICIARUL va evidentia in mod explicit soldul CREDITORULUI

Prezentul contract a fost incheiat in 2 exemplare originale , cate unul de fiecare parte, si intra in vigoare

Astazi……………………….la data semnarii lui

CREDITOR………………………….

BENEFICIAR……………………….

Sper sa iti fie de folos. Succes!