Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cat e termenul de depunere a dosarului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cat e termenul de depunere a dosarului

Buna ziua as avea o intrebare am un copil nascut pe 18/07/2016 si e nascut in spania aici nu iam facut nici alocatie nimic daca as merge in iunie in ro sa i depun dosarul pt alocatie pana in 2 ani mi s ar aproba? Si mi ar da din urma sau de cand am depus dosarul? Si am inteles ca dosarul pt alocatia pana in 2 ani trebuie depus inainte sa implineasca copilul 2 ani?
Potrivit Legii 61/1993, in cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocaţiei de stat pentru copii se poate face şi pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni.