Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit datorat pt chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit datorat pt chirii

As dorii sa mi spuneti daca pt chiriile lunare mai mici de 1900 lei/ luna se plateste impozitul de 10%. Am depus ctr inchiriere in 2017 pt 3 ani si nu am primit de la anaf impozitul datorat.
La sf lunii martie cand am fost la anaf, mi s a spus ca o sa l primesc acasa.
Multumesc
Raportat la valoarea salariului minim pe economie de 1900 lei lunar doar contributiile sociale la sanatate si pensie se platesc sau nu. Impozitul pe venitul din inchiriere de 10% se plateste oricum.