Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozitarea Voucherelor de vacanta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozitarea Voucherelor de vacanta

Buna ziua,

Cand se face impozitarea voucherelor de vacanta, De exemplu, suntem in luna mai si nu am primit inca aceste vouchere, insa am fost anuntata ca imi va fi oprit impozit la aceste la lichidarea lunii aprilie. Este legal, atata timp cat venitul meu pe luna aprilie nu a crescut cu suma acestora? Nu ar trebui sa fiu impozitata la lichidarea lunii cand le primesc?

Va multumesc.
La nivelul angajatului, acesta are obligaţia de a plăti un impozit de 10% pe venitul provenit din voucherele de vacanţă primite, cu păstrarea celorlalte avantaje fiscale .

Voucherele sunt scutite de la plata contribuţiilor:
- contribuţiei personale la asigurari sociale
- contribuţiei personale la asigurari de sănătate
Va multumesc.