Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit - se opreste la salariu + vouchere de vacanta ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit - se opreste la salariu + vouchere de vacanta ?

Bună ziua !
Vă rog din suflet să mă ajutatți cu un răspuns.
- astăzi am luat salariul pentru luna iunie 2019
- ni s-au dat și vouchere de vacanta
- dar, am văzut că am primit un salariu mai mic
decât luna trecută
- colega de birou mi-a spus că din cauza voucherelor de vacanță
pentru că,
s-a pus ca venit impozabil
salariul /iunie 2019 + vouchere de vacanta
și apoi s-a reținut impozitul de 10%.

Vă rugăm din suflet să ne spuneți:
1. - ca venit impozabil trebuia să se pună separt salariul,
și separat voucherele ?
sau
2. - ca venit impozabil se pun
salariul /iunie 2019 + vouchere de vacanta ? .....

pentru că am înțeles că
pentru voucerele de vacanță în valoare de 1450 lei
ar fi trebui să se fi oprit doar Impozitul de 50,00 lei,

ori,
în cazul de față
s-a adunat salariul /venitul impozabil și voucherele
și la această sumă totală s-a calcult și reținut Impozitul,
iar suma oprită ca impozit
este mai mare decât 50,00 lei + cât se oprea înainte la salariu.

Cum este corect ?
pentru că acum am primit un salariu mai mic
nu cu 50,00 lei, ci cu o sumă mult mai mare

oanaportar, utilizator
Buna ziua,
Impozitul pentru voucherele de vacanta se plateste separat de impozitele deja platite.
Este de 10% din valoarea voucherelor ( 145 de lei), deci...ar trebui sa primiti cu 145 de lei mai putin la salariu pe luna respectiva
Ionut.ion, utilizator
Da.
Așa am primit ca sumă,
dar la Baza de calcul - s-au adunat
venitul impozabil /salariu
și cei 1450 lei /voucherele.

Adică:
- Impozitul 10% este trecut la plată salariu
ca o singură sumă
și nu separat,
impozit pe salariu + impozit pe vouchere ...

Deci, cum este corect ?

oanaportar, utilizator
Nu stiu cum este corect dar cred ca matematic rezulta aceeasi suma...
Puteti cauta H.G-ul ce reglementeaza acordarea acestor vouchere, poate gasiti raspunsul acolo...
Sau poate va raspunde cineva care stie...
Da, din calcule rezultă aceeași sumă.

Am găsit pe Internet câteva explicații:
- valoarea voucherelor de vacanta se cumuleaza in vederea impozitarii
cu veniturile din salarii
si asimilate salariilor realizate in luna in care sunt acestea sunt primite.

Acest lucru întrucât:
- voucherele de vacanta acordate potrivit OUG 8/2009
sunt supuse impozitului pe salarii
fiind considerate avantaje impozabile potrivit art. 76 alin. (3) lit. h) din Codul fiscal,

- ele nu intra in baza de calcul al contributiilor sociale obligatorii potrivit art. 142 lit. r) (pentru CAS), art. 157 alin. (2) (pentru CASS) si art. 220^4 alin. (2) din Codul fiscal (pentru CAM) si reprezinta cheltuieli deductibile la nivelul societatii, potrivit art. 25 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal.

- iar venitul brut lunar din salarii reprezinta totalitatea veniturilor realizate intr-o luna
conform art. 76 alin. (1) - (3) din Codul fiscal de o persoana fizica,
pe fiecare loc de realizare,
indiferent de denumirea acestora sau de forma sub care sunt acordate.
Potrivit pct. 14 alin. (3) si (4) din Normele metodologice pentru aplicarea art. 78 din Codul fiscal, avantajele acordate angajatilor se impoziteaza in luna in care au fost primite,
valoarea voucherelor de vacanta, acordate potrivit legii, luata in calcul
la determinarea impozitului pe veniturile din salarii, fiind valoarea nominala.
Veniturile respective se impoziteaza ca venituri din salarii in luna in care acestea sunt primite.

Mulțumesc pentru îndrumări !
O zi așa cum vă doriți !