Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere

Ce acte sunt necesare pentru incheierea unui contract intretinere intre mine si unchiul meu de 88 de ani ? De asemenea dinsul are un fiu de 62 de ani cu afectiuni psihice de la nastere si foarte bolnav corporal,ambii fara alti membrii de familie.
As putea pe baza acestui contract sa am acces la contul lui de banca si bunurile imobiliare dupa deces ?
Multumiri
GaMart, utilizator
Buna ziua,
Proprietarul, proprietarii (s-ar putea ca in urma dezbaterii succesiunii de pe urma sotiei batranului si fiul sa aiba drepturi la imobil), merg cu dumneavoastra la notar si va incheie contract de vanzare cumparare.
Prin instanta puteti obtine, daca este cazul, stabilirea unei curatele si atunci aveti acces la pensia domnului mai in varsta.
Va sfayuiesc sa luati legatura cu un notar care sa va spuna exact actele si pasii de urmat.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Sotia este decedata de vreo 30 de ani iar de pensie nu am nevoie.Este vorba doar de bunurile imobile (terenuri,casa)si contul din banca dupa decesul celor doi.
GaMart, utilizator