Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament pe numele minorului din banii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament pe numele minorului din banii bunicilor

Buna ziua, bunicii au niste bani si vor sa cumpere un apartament de la dezvoltator pe numele unui nepot minor de 14 ani. Minorul are parinti. Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmeze? Se pot ocupa de acte parintii, care locuiesc cu minorul in orasul unde se va cumpara proprietatea in timp ce bunicii sunt la 300 km distanta?De ce documente au nevoie parintii din partea bunicilor, in acest sens? Minorul mai are o sora si de asemenea bunicii mai au un baiat, in afara de mama minorului. Poate fi vreo interdictie, in acest caz? Si de asemenea, bunicii vor sa cumpere si o garsoniera, pe numele lor, tot cu TVA 5%.Multumesc, o zi buna!
imobiliare, utilizator