avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acord vecini pentru activitate comerciala in imobil de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acord vecini pentru activitate comerciala in imobil de locuit

Buna ziua, situatia este urmatoarea:

- in imobil suntem 7 proprietari
- in apartamentul de la parter, a functionat un salon de coafura, pentru care si-au dat acordul 50%+1 dintre locatari; acesta a fost ichis anul trecut.
- Acum, a aparut unul nou, infiintat pe alta firma, pentru care 4 dintre proprietari nu si-au dat acordul. Nu suntem organizati in Asociatie de Proprietari.

Intrebarile sunt:

- Trebuie noua firma sa obtina acordul proprietarilor? Daca da care este procentajul legal prin care poate functiona?
- In cazul functionarii ilegale, care sunt mijloacele legale sau institutiile la care se poate reclama?

Multumesc frumos,
Camil
Cel mai recent răspuns: danalida , utilizator 00:12, 26 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru a obtine autorizatie de functionare de la primarie, era nevoie de acceptul tuturor celor 7 locatari nefiind infiintata asociatie de proprietari.
Sesizati primaria in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Legea 230/2007
Art. 42
Schimbarea destinaţiei locuinţelor, precum şi a spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă faţă de destinaţia iniţială, conform proiectului iniţial al clădirii cu locuinţe, se poate face numai cu avizul comitetului executiv şi cu acceptul proprietarilor direct afectaţi cu care se învecinează, pe plan orizontal şi vertical, spaţiul supus schimbării.

Și dacă nu există asociație de proprietari constituită trebuie acordul tuturor proprietarilor sau este suficient acordul proprietarilor cu care se învecinează spațiul supus schimbării pe orizontală și pe verticală ?Mulțumesc anticipat!
Cornel Vasile a scris:

Legea 230/2007
Art. 42
Schimbarea destinaţiei locuinţelor, precum şi a spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă faţă de destinaţia iniţială, conform proiectului iniţial al clădirii cu locuinţe, se poate face numai cu avizul comitetului executiv şi cu acceptul proprietarilor direct afectaţi cu care se învecinează, pe plan orizontal şi vertical, spaţiul supus schimbării.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acord notarial de la vecini: sus, jos, stanga, dreapta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
danalida a scris:


Și dacă nu există asociație de proprietari constituită ....


Trebuie doar acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectați cu care se învecinează, pe plan orizontal și vertical.
Ultima modificare: Marți, 24 Ianuarie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Bună ziua! pentru înființarea unui cabinet de asistență ... Lenuta1969 Lenuta1969 Bună ziua! Pentru înființarea unui Cabinet de asistență socială intr-un apartament, am nevoie de acordul vecinilor sau al Asociației de locatari? ... (vezi toată discuția)
Este interzis sediul social in locuința din 2018? LeBlanc8 LeBlanc8 Am auzit ca s au introdus noi legi care interzic sa mai deții sediu social in același apartament unde este și locuința ! Este adevărat ? (vezi toată discuția)
Buna ziua !! am întâmpinat o problema . am închiriat un spațiu ... ClementDenis ClementDenis Buna ziua !! Am întâmpinat o problema . Am închiriat un spațiu comercial la parterul unui bloc. Apartamentul este prevazut ca spațiu comercial din 2006 ... (vezi toată discuția)