Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

In urma demisieie si incheierii zilelor de preaviz, angajatorul trebuie sa efectueze plata salariului si a zilelor de co neefectuate ? Adica in ziua plecarii?
Daca nu este trecut in mod expres in Regulamentul Intern, nu. Angajatorul va efectua plata salariului si alte debite la data stabilita in CIM.
Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.
Multumesc pt raspuns! Plata urmeaza sa se efectueze cf cim, adica si dupa incetarea cim, la interval de 1 luna.
La data mentionata in c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic