Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul neefectuat. Bună ziua! In situatia ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul neefectuat. Bună ziua! In situatia incetarii de drept ...

Concediul neefectuat.
Bună ziua!
In situatia incetarii de drept a cim durata nedeterminată si reluarea activității în baza unui nou cim durata determinată, angajatorul este obligat sa achite zilele de concediu efectuat sau aceste drepturi se achita la finalul colaborării in momentul încheierii notei de lichidare?
Vă mulțumesc!
Buna ziua!

Trebuie compensat in bani concediul de odihna neefectuat in baza cim care a încetat.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Angajatorul este obligat sa compenseze in bani zilele de concediu efectuat la incetarea c.i.m.

Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.
Mulțumesc frumos!