Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Demersuri trimitere in somaj
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Demersuri trimitere in somaj

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie, trebuie sa trimit un angajat in somaj, dar nu stiu etapele pe care trebuie sa le parcurs, mentinez ca nu mai m-am confruntat niciodata cu astfel de situatie si nu stiu cum sa procedez.
Mi-ati fi de pare ajutor daca mi-ati spune cu sa procedez.
Mentionez ca salariatul ocupa un post pe care doar el il detine si se va desfiinta dupa plecarea lui.
A lucrat in cadrul firmei 13 luni.
Plata contributilor este la zi.

Ce etape trebuie sa parcurc? Cu ce litera il trimit in somaj art. 65? La ITM cu ce trebuie sa ma prezint, este suficienta decizia? Ce acte trebuie sa-i dau angajatului pentru a-si depune dosarul de Somaj?

Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra
Buna ziua,
Trebuie sa dai o hotarare interna a consiliului de administratie privind desfiintarea postului pe care salariatul il ocupa , semnarea preavizului, decizia de desfacere a contractului individual de munca a salariatului conform art.65. alin .1 din Codul Muncii.
Acte necesare pentru dosar somaj:
carte de identitate copie si original
certificat de casatorie copie si original
certificat de nastere copie si original
carnet de munca copie si original
acte de studii copie si original
decizia desfacere contract de munca copie si original
adeverinta precum ca nu realizeaza alte venituri
adeverinta medicala ac este apt de munca
adeverinta14/(anexa 14) data de angajator,daca nu ai un exemplar ti-l trimit eu
1.in primul rind trebuie sa faci o decizie prin care anunti angajatul ca se desfinteaza postul si ca i se acorda somaj ,avind totodata un preaviz de 20 zile lucratoare.adica decizia luata la cunostiinta de angajat(cu semnatura)sa zicem in 01.10.2009 ale lunii si data la care este scos in somaj 28.10.2009.
2.la itm trebuie sa duci decizia originala cu semnatura angajatului + stat de plata partial pentru zilele lucrate.
3.completezi adeverinta de somaj(modelul l-am atasat),si il trimiti pe angajat la somaj.
mai trebuie o serie de acte , dar acestea tin de angajat(adeverinta ca nu are venit ,copii dupa acte etc.
atentie , daca desfintezi un post , nu mai ai voie sa angajezi pe acel post 6 luni.
daca mai ai intrebari te ajut cu placere
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Aveti un model de decizie ? Adeverinta de somaj trebuie si ea stampilata la ITM? :)
Decizia trebuie sa aiba data in care se semneaza ? de exemplu i-am dat decizia de pe 01.10.2009 iar el va fi trimis in somaj de la 1 noiembrie ce data pun pe decizie astfel incat sa nu ma trimita inapoi cei de la ITM?

Inca o data multumesc pentru raspunsuri
Adeverinta de somaj trebuie semnata si stampilata decta de administratori nu trebuie depusa la ITM.
adeverinta de somaj nu trebuie la itm
data deciziei = 05.10.2009 dar in somaj intra eventual 02.11.2009 pentru ca 01 este duminica
daca imi dai adresa de mail iti trimit o copie dupa adev de somaj.