Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sunt disperat - obligarea administratorului la darea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sunt disperat - obligarea administratorului la darea în folosință a liftului

Exista vreun cadru legal ce poate obliga o primarie proprietara si administratora unui bloc de locuinte cu 5 etaje, sa dea in folosinta si utilizare un lift ce se afla in interiorul blocului dar nu a fost pus in uz niciodata si toata lumea se face ca ploua. Eu stau la etj. 5 si sunt nevoit sa urc cca. 100 de trepte zilnic de cate 5 , 6 ori pe zi. De curand am facut si o operatie de hernie. Va rog cu disperare sa mi spuneti daca exista ceva legal prin care sa porneasca /intretina acel lift. Cu costurile suportate de locatari de la sine inteles. Conf unui cadru legal.
Manuela Rășină, administrator
Dvs. ati mai prezentat pe forum aceasta problema.
Din cate mi-aduc aminte, v-am prezentat cateva solutii.
- trebuie mers in audienta la primarul localitatii (o mica delegatie, cu un memoriu inregistrat); in memoriu prezentati si dovezi medicale, ale dvs. si ale ator vecini);
- in caz de refuz, puteti sa luati legatura cu un cabinet de avocatura si actionati in judecata - contencios administrativ, primaria (reprezentantul statului in teritoriu);
Succes!
Adam Grecu, utilizator
V-am spus, postati aceeasi problema de doua ori. Era f. bine daca continuati pe topicul Lift din 20.03.2018.
Buna Ziua,
Am avut si eu o situatie asemanatoare intr-o asociatie 5 etaje 10 apartamente. S-a montat ascensorul a functionat pe timpul in caare dezvoltatorul a achitat contravaloarea intretineri lunare apoi s-a facut asociatie si a fost presedinte o persoana care locuia la parter. Vazand ca implica costuri de intretinere si repartii a renuntat la acesta. Liftul nu a mai functionat 8 ani apoi. Intre timp cei care locuia la et 5 au urcat pe jos. Cand am preluat asociatia era o ceara intre ei cei de la parter si et 1 nu doreau lift. Cei de la 2 le era, cei de la 3 erau indecisi si cei de la 4 si 5 vroiau. S-a facut o sedinta de AG a fost o cearta intre ei, foara presedinta s-ia dat demisia si a luat presedinte cineva de la et 5. Si asa s-a pus in functiune ascensorul. Dupa aceea cei de la P, 1 nu au vrut sa plateasca ajunsasera cu peste 8 luni datorii la intretinere am mai vorbit cu ei si dupa aceea le am trimis somatii de plata si au achitat pana la urma. si acum dupa 3 ani de la punerea in functiune mai 1 propriatar care are restante la intretinere ii pun penalizari el i mi zice ca nu are bai sa plateasca ca el nu foloseste liftul. Eu ii spun ca de merge si trebuie platit. Sa platesca cei de la et 5 si asamai departe.