Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amenda penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amenda penala

Cum scap de inchisoare ptr neplata amenzii penale pot primi cu suspendare?
Doar dacă platesti amenda. Este cu executare intotdeuna
Petre Enache, Avocat
De ce nu platiti amenda penala?
Nu am avut bani .ce pot face sa nu ajung la executare? Multumesc
Solicitati esalonarea.
ART. 559 c.p.p.
Punerea în executare a amenzii penale
(1) Persoana condamnată la pedeapsa amenzii este obligată să depună recipisa de plată integrală a amenzii la judecătorul delegat cu executarea, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a hotărârii.
(2) Când cel condamnat se află în imposibilitate de a achita integral amenda în termenul prevăzut la alin. (1), judecătorul delegat cu executarea, la cererea condamnatului, poate dispune eşalonarea plăţii amenzii pe o perioadă de cel mult 2 ani, în rate lunare.