Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Despre procedura penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Despre procedura penala

Buna. Doresc sa stiu daca cele explicate mai jos este vorba de un an inchisoare inclus si amenda de 1800 lei. sau separeaza acel an de inchisoare cu executare si amenda de 1800 lei separata de acel an de inchisoare . Iata solutia Hotararii. : urmând ca inculpatul să execute pedeapsa rezultantă 1 an închisoare, în regim de detenţie şi 1.800 lei amendă penală şi pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 66 alin. 1 lit. a, b C. penal pe o durată de 1 an şi pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prev. de art. 66 alin. 1 lit. a, b C. penal pe durata executării pedepsei principale. Atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 14 alin. 1 lit. b) din Legea nr. 187/2012, cu referire la art. 63 alin. 1 din Codul penal, respectiv că în situaţia în care, cu rea-credinţă, nu execută pedeapsa amenzii, în tot sau în parte, numărul zilelor-amendă neexecutate se înlocuieşte cu numărul corespunzător de zile cu închisoare. Pune în vedere inculpatului că, potrivit art. 559 alin. 1 Cod procedură penală, are obligaţia să depună recipisa de plată integrală a amenzii la judecătorul delegat cu executarea din cadrul Judecătoriei Oradea, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri.
1 an inchisoare cu executare ȘI amenda penala 1800 lei
amenda penala trebuie platita si dupa executarea acelui an? asta ma refeream.Multumesc si apreciez raspunsul.

gabi1ro a scris:

Buna. Doresc sa stiu daca cele explicate mai jos este vorba de un an inchisoare inclus si amenda de 1800 lei. sau separeaza acel an de inchisoare cu executare si amenda de 1800 lei separata de acel an de inchisoare . Iata solutia Hotararii. : urmând ca inculpatul să execute pedeapsa rezultantă 1 an închisoare, în regim de detenţie şi 1.800 lei amendă penală şi pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 66 alin. 1 lit. a, b C. penal pe o durată de 1 an şi pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prev. de art. 66 alin. 1 lit. a, b C. penal pe durata executării pedepsei principale. Atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 14 alin. 1 lit. b) din Legea nr. 187/2012, cu referire la art. 63 alin. 1 din Codul penal, respectiv că în situaţia în care, cu rea-credinţă, nu execută pedeapsa amenzii, în tot sau în parte, numărul zilelor-amendă neexecutate se înlocuieşte cu numărul corespunzător de zile cu închisoare. Pune în vedere inculpatului că, potrivit art. 559 alin. 1 Cod procedură penală, are obligaţia să depună recipisa de plată integrală a amenzii la judecătorul delegat cu executarea din cadrul Judecătoriei Oradea, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri.amenda penala trebuie platita si dupa executarea acelui an? asta ma refeream.Multumesc si apreciez raspunsul.

Art. 559. CPP Punerea in executare a amenzii penale
(1) Persoana condamnata la pedeapsa amenzii este obligata sa depuna recipisa de plata integrala a amenzii la judecatorul delegat cu executarea, in termen de 3 luni de la ramanerea definitiva a hotararii.

(2) Cand cel condamnat se afla in imposibilitate de a achita integral amenda in termenul prevazut la alin. (1), judecatorul delegat cu executarea, la cererea condamnatului, poate dispune esalonarea platii amenzii pe o perioada de cel mult 2 ani, in rate lunare.